Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 

CRESTEREA PORCILOR

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1564 răspunsuri în acest subiect

#307
cappriott

cappriott

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 50
  • Înscris: 28.08.2006
Multumesc domnul Felician, am primit numarul pe privat, o sa iau legatura cu el.

#308
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.094
  • Înscris: 17.03.2005
CEa mai mare prostie este ca atunci cand ai pierderi sa nu faci totul pentru a afla din ce cauza ai avut acele probleme. POate ca dezinfectatea nu e de ajuns, poate ca e nevoie si de alte masuri...CE faci, mergi la chici cu rugaciuni tot inainte?

#309
alexardeleanu

alexardeleanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 31.01.2013
buna ziua sunt nou pe acest site si as avea cateva intrebari legate de deschiderea unei mici crescatorii de porci
1 as dori sa cumpar purcei si sa ii cresc pana pe la 100-120 de kg  cam ce suprafata de teren imi trebue? sa zicem pt 100 de purcei
2 hala unde sa ii tin cam cat de mare ar trebui facut si din ce ca sa aibe conditii bune de crestere?
3 e bine ca pamantul sa fie langa padure ca sa iii pot lasa si in padure?
tin sa precizez ca nu cunosc bine domeniul si astea sunt doar intrebari sa imi fac o idee in ansamblu
4 as dori sa stiu si un pret asa in mare cam pe la ce suma ar fi investitia
orice raspuns e bine venit si acceptat
multumesc anticipat

#310
Christian67

Christian67

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 26.10.2012
Prin anii 2004-2005 , am crescut impreuna cu tata 7-8 porci , cand au ajuns la greutatea de 100Kg , au inceput sa moara . Doctorul veterinar a spus ca ar putea fi o boala numita pesta-porcina . Tata e un vanator inrait si avea obiceiul sa aduca porci mistreti impuscati si sa-i eviscereze la noi acasa. Asta cred ca e motivul pentru care ne-am procopsit cu vreun microb . Este suficienta dezinfectarea cu solutie de soda caustica si varuirea cu var? Au trecut aproape 8 ani de cand n-am mai crescut nimic. Cu stima Cristian!

#311
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 15.413
  • Înscris: 23.11.2006

 Christian67, on 31 ianuarie 2013 - 12:58, said:

Este suficienta dezinfectarea cu solutie de soda caustica si varuirea cu var?

In principiu, da. Sunt pe piata dezinfectanti foarte potenti si mai putin corozivi, dar acestea doua (soda caustica si varul) au fost folosite cu succes in dezinfectie in ultimii 50-60 de ani. Ele pacatuiau la coroziune, nu la eficacitate.

 Christian67, on 31 ianuarie 2013 - 12:58, said:

Tata e un vanator inrait si avea obiceiul sa aduca porci mistreti impuscati si sa-i eviscereze la noi acasa. Asta cred ca e motivul pentru care ne-am procopsit cu vreun microb .

Poate fi unul din motive. Alte motive ar putea fi mizeria adusa pe picioare de la vecini, sau de pe drum, sau prin pasari salbatice etc.

#312
gabileo357

gabileo357

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 20
  • Înscris: 25.03.2010
buna ziua,
am aflat recent ca s-a schimbat legea, si ca acum si persoanele fizice pot vinde porci ingrasati abatoarelor. O fi adevarat, e aprobata, sau e doar in faza de proiect? As vrea si eu sa incep cu 15-20 de bucati, dar nu stiu ce preturi s-au practicat la abatoare. Pana acum am mai crescut pana la 10 buc, pe care ii vindeam in viu la targul de animale. Poate are cineva mai multe informatii in ceea ce priveste legea si pretul.
Va multumesc anticipat
Gabriel

#313
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 15.413
  • Înscris: 23.11.2006
Suna la cel mai apropiat abator si intreaba-i. Vezi si pretul, si mai ales... termenul de plata (cand primesti banii).

#314
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.824
  • Înscris: 25.07.2006

 parintele, on 30 ianuarie 2013 - 10:57, said:

CEa mai mare prostie este ca atunci cand ai pierderi sa nu faci totul pentru a afla din ce cauza ai avut acele probleme. POate ca dezinfectatea nu e de ajuns, poate ca e nevoie si de alte masuri...CE faci, mergi la chici cu rugaciuni tot inainte?

Pai si ce poate fi altceva ? Vodoo ?
Asta e acum, au murit, dezinfectam si ii dam inainte. Nu avem ce face !
Porcii au murit fine din cauze mecanice, fie microbi, nu se poate alceva ! Poate genetica, poate infestare la nastere etc. Eventual schimbam si furnizorul !

CE spun eu este valabil pentru gospodariile individuale, nu pesteu marii producatori, evident !

 horia66, on 30 ianuarie 2013 - 00:09, said:

Curatenie mecanica, aspersare din abundenta cu sol. de soda caustica 4% fierbinte, iar dupa uscare, varuire cu var proaspat stins (de preferinta), sau var din comert doua straturi.

Si bun ar fi la intrarea in cocina un dezinfector (o tavita din tabla sau plastic cu dezinfectant in ea, schimbat periodic), in care sa calce persoanele inainte de a intra la porci.

Multumesc foarte mult !

#315
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 15.413
  • Înscris: 23.11.2006

 tavktm, on 02 februarie 2013 - 23:44, said:

Porcii au murit fine din cauze mecanice, fie microbi, nu se poate alceva !
Ba se poate: pot fi cauze de mediu (umiditate, temperaturi scazute, curenti de aer) - cu alte cuvinte iarna, daca nu ai adapost curat, uscat, fara curenti de aer si cu paie destule ca sa le fie cald, ii pierzi, apoi pot fi cauze toxicologice (intoxicatii, mucegaiuri etc.).

Bine era daca cineva care stie cum arata pe dinauntru un porc sanatos, le facea o incercare de necropsie si ne dadeai mai multe date: pulmonii erau asa, ficatul era asa, cordul asa, rinichii asa, etc. Plus culoarea pielii, a urechilor etc. In felul asta puteam sa-ti dam un indiciu despre "what went wrong".

Ca sa ma apropii un pic de domeniul tau, ar fi ca si cum cineva ar spune ca i-a facut explozie un pneu, dar nu stie daca o fost taiat, o avut galma, o fost uzat sau nou, masina a fost supra-incarcata sau nu... el doar stie ca a facut explozie si-atat. Nici macar marca pneului n-o stie. In cazul asta, mai poti sa-i dai vreun sfat ?

#316
Christian67

Christian67

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 26.10.2012
Am inteles ca la unele animale (capre,vaci) taratele de grau sunt bune pentru productia de lapte.Acest lucru este valabil si pentru scroafele care alapteaza?

#317
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 15.413
  • Înscris: 23.11.2006
Nu. Scroafa NU e rumegator, deci nu (prea) poate digera celuloza.

#318
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.101
  • Înscris: 09.09.2008

 horia66, on 03 februarie 2013 - 21:43, said:

Nu. Scroafa NU e rumegator, deci nu (prea) poate digera celuloza.

Era o discutie cu ceva timp in urma pe un forum (cred ca pe Animalagnet.com) in care recomandau tarate la scroafe, 1kg/zi , 5 zile inainte de fatare si 5 zile in lactatie, pentru o mai buna motilitate intestinala si reducerea constipatiei. Tin minte pentru ca am fost consultat pentru utilizarea unui captator de micotoxine, unele tarate pot fi foarte bogate in asa ceva...

#319
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 15.413
  • Înscris: 23.11.2006
Ca laxativ da, dar nu absoarbe nimic din ele. Asa, ca laxativ, sunt recomandate si la oameni...

#320
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.209
  • Înscris: 27.05.2007
Ma puteti ajuta si pe mine cu temperatura care trebuie sa fie in grajd atunci cand fata scroafa ? De fapt nu atat la fatare cat dupa. Cat timp si ce temperatura trebuie sa tin in grajd dupa ce fata scroafa ? Va multumesc ,

#321
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.094
  • Înscris: 17.03.2005
Horia, explica-ne te rog ce e aia laxativ pentru ca in mintea omului obisnuit laxativ egal cufureala ulterioara.
Medicamentele laxative stimuleaza tranzitul tractului digestiv(motilitatea intestinala parca ii zice)prin mijloace biochimice.

Taratele sunt altceva, fibre, adica balast care nu face altceva decat sa mareasca bolul digestiv si astfel stimuleaza tot procesul de digestie si tranzitul in mod natural, "mecanic"...E un fel de "Mr.Musculo, depanatorul gel"

DIferenta este ca folosind laxative "farmaceutice" te simti rau, matele fac proteste si dai afara din tine tot, pe toti peretii... Folosind fibrele stimulezi comportamentul natural al tractului digestiv si fecalele sunt normale...

#322
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 15.413
  • Înscris: 23.11.2006

 cristinaptudor, on 14 februarie 2013 - 09:35, said:

Ma puteti ajuta si pe mine cu temperatura care trebuie sa fie in grajd atunci cand fata scroafa ? De fapt nu atat la fatare cat dupa. Cat timp si ce temperatura trebuie sa tin in grajd dupa ce fata scroafa ? Va multumesc ,
In zona purceilor, cald, chiar foarte cald (32 ... 25 de grade), cu cat mai mici, cu atat mai cald si invers. Ar fi buna o zona separata, unde scroafa nu are acces dar purceii sa poata ajunge, si in zona aceea se pune un covoras de cauciuc cu insertie de incalzire electrica. Acolo se vor strange purceii si vor dormi.

Mai multe date: http://gazetadeagric...rmele-mici.html

Aici, paginile 11-12:
Fișier atașat  2 Ghidul_Crescatorului-protectia_si_bunastarea_porcinelor_220ro.pdf   82,59K   110 download-uri

Si mai pe larg, aici:

Fișier atașat  Ghidul_crescatorilor_de_porci.doc   206,5K   93 download-uri

 parintele, on 14 februarie 2013 - 09:47, said:

Horia, explica-ne te rog ce e aia laxativ pentru ca in mintea omului obisnuit laxativ egal cufureala ulterioara.

"Laxativele sunt substante care produc evacuarea continutului intestinal prin stimularea motilitatii intestinale." (http://www.sfatulmed.../laxativele_556)

Daca constiptia este foarte grava si cronicizata, laxativele violente vor avea succes, cele blande NU. Si-atunci, normal ca se produce "kufureala".

Quote

Medicamentele laxative stimuleaza [...] prin mijloace biochimice.
Si alea naturale, tot prin mijloace biochimice (unele din ele), iar altele pur si simplu prin prezenta lor si prin faptul ca sunt ne-digestibile - dau intestinului senzatia de "plin" si stimuleaza gimnastica acestuia...

Quote

DIferenta este ca folosind laxative "farmaceutice" te simti rau, matele fac proteste si dai afara din tine tot, pe toti peretii
Nu-i obligatoriu.

Quote

.. Folosind fibrele stimulezi comportamentul natural al tractului digestiv si fecalele sunt normale...
Astea sunt cele mai bune, dar deh ... unora pur si simplu nu le plac ! Si-atunci, fiindca "clientul nostru, stapanul nostru", industria pharma ofera... Asa, si miscarea zilnica e recomandata, dar cati o practica ?

#323
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.209
  • Înscris: 27.05.2007

 horia66, on 14 februarie 2013 - 21:27, said:

In zona purceilor, cald, chiar foarte cald (32 ... 25 de grade), cu cat mai mici, cu atat mai cald si invers. Ar fi buna o zona separata, unde scroafa nu are acces dar purceii sa poata ajunge, si in zona aceea se pune un covoras de cauciuc cu insertie de incalzire electrica. Acolo se vor strange purceii si vor dormi.
Multumesc mult de tot :)
Daca mi-ati spus de covorasele astea am dat o cautare pe "goagal" , dar sunt cam micute :(

#324
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 15.413
  • Înscris: 23.11.2006
Puneti mai multe, unul langa altul, pe stanga si dreapta spatiului scroafei. Spatiile pentru purcei sa fie despartite de cel al scroafei prin 2 garduri de cca. 80-90 cm inaltime (sa le puteti sari usor), si cu cca. 25 cm spatiu liber de la sol, sa aiba pe unde circula purceii. Tot acolo se pun purceilor si tavitele cu orz prajit, sa invete sa rontzaie. Din prima saptamana de viata.

P.S. daca ai de gand sa tii scroafe de prasila timp de mai multi ani (un fel de micro-business), poate te gandesti si la o maternitate construita profi, cu locuri de fatare individuale pt. scroafe, cu incalzire pt. purcei in pardoseala, furajare mecanizata, adapare automatizata etc. Este foarte rentabila o astfel de maternitate si isi scoate banii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate